Rolf Sigurd Gjelsten

Informasjonen om registrerte krigsseilere er ikke nødvendigvis fullstendig. Eksempelvis vil mønstringer og utmerkelser for enkelte sjøfolk bli registrert senere, ettersom nye kilder blir gjennomgått.

Født

19. mai 1914

Foreldre

Alfred Gjelsten

Kjønn

Mann

Nasjonalitet

Norge flaggNorge

Fødested

Bolsøy

Bosted

Bjørseth, Molde

Relasjon til fylke

Møre og Romsdal

Har stillinger

Matros / SkytterSSH Kvartermester og instruktør ved skytterskolen
  • Ex gratia-arkivet:

    Registernummer under krigen: London 48835, NY 28964/90689.

    Påmønstret KOSMOS 18. oktober 1941. Kan ikke være det skipet, da det ble kapret året før.

    Nortrashipflåtens Skyttere 1941 til 1946:

    Skytter nr. 1112: Gjelsten, Rolf Sigurd. Født 19.5.1914 i Molde.

    Yrke: Sjømann.
    Fartstid ca. 72 måneder.

    Var med i Krigen i Norge. Kom til London 19.10.1941 som flyktning fra Ulsteinvik og meldte seg til tjeneste i marinen i Halifax.

    Antatt i marinen  og ble utdannet til skytter i Camp Norway, Lunenburg, Canada.

    Senere gjorde han tjeneste som skytter på følgende norske handelsskip:
    M/S TORRENS  fra 24.8.1942 til 26.10.1942.
    Hjelpeinstruktør ved SSH Camp Norway, Lunenburg.
    M/T HALLANGER fra 13.3.1943 og var ombord i skipet ble torpedert den 30.mars 1943 underveis fra Alger til Gibraltar for å ta konvoi til New York. Mannskapet reddet seg i land i Nord Afrika.
    Etter dette var han ombord i M/T CHR. TH. BOE  fra 11.5.1943 til 4.6.1943.
    Var en tid lagerformann ved SSH armerings avdelingen lager i New York og senere assistent ved  SSH. underkontor i New Orleans.
    Ble kvartermester fra 2.2.1944.

    Dimittert i New York den 24.juli 1946. S.S.H. Bosatte seg i U.S.A og blle amerikansk borger.

    For sin innsats for Norge under den annen verdenskrig ble han ble tildelt Krigsmedaljen, Deltakermedaljen og Haakon den VII`s 70 års medalje.

    Sjøforsvarets londonarkiv:

    Hustru: Gladys Elsie, gift 1.7.1944.

    Antatt i Marinen: 13.11.1941, som: U.d.m.

    Sivil stilling: Sjåfør.

    Sivil utdannelse: Kystskipperskole.

    Sertifikater: Bilsertifikat.

    Tidligere militærtjeneste: 153 dager i Hæren 1937 og 1940.

    Beskikket eller vervet fra: Utskrevet Ledende dekksmann (U/L.d.m.) 15.2.1942. Utskrevet Kvartermester (Artilleri) 1.5.1942. Etter eget ønske gått tilbake som U.d.m. (Utskrevet dekksmann) fra 22.2.1943.

    Kilder

    RA/S-3545/G/Gg/

    Nortrashipflåtens Skyttere 1941 til 1946.

    Sjøforsvarets londonarkiv ved Marinemuseet i Horten: P.11. kort 219-220.