Olaf Ludvik Henriksen

Informasjonen om registrerte krigsseilere er ikke nødvendigvis fullstendig. Eksempelvis vil mønstringer og utmerkelser for enkelte sjøfolk bli registrert senere, ettersom nye kilder blir gjennomgått.

Født

5. desember 1918

Foreldre

Albert og Hilma Henriksen, Gardemoens Grund 7, Trondheim

Kjønn

Mann

Nasjonalitet

Norge flaggNorge

Fødested

Trondheim

Bosted

42 Collingwood st. Helburn, Tyne

Relasjon til fylke

Sør-Trøndelag

Har stillinger

Matros / SkytterU.d.m. (Utskrevet dekksmann)
  • Ex gratia-arkivet:

    Registernummer under krigen: London 22259, NY 18913.

    Gift med (jf. London-kort): Alice Henriksen.

    Påmønstret skip "GOTTLAND" som lettmatros 5. april 1940. Dette må være GOTLAND, men det fantes 3 skip ved det navn som seilte under krigen. Det har ikke latt seg gjøre å identifisere riktig skip.

    Ankom til England i november 1940.

    Dimittert den 27. august 1945.

    (Oppdatert fra Kraveskjema.)

    Nortrashipflåtens Skyttere 1941 til 1946:

    Skytter nr. 261: Henriksen, Olaf Ludvik. Født 5.12.1918 i Trondheim.

    Yrke: Sjømann.
    Ca. 96 måneders fartstid.

    Antatt i marinen  og ble utdannet til skytter H.NOR.MS KNM HEIMDAL, Port Edgar, Scotland og videre tjeneste i tiden fra 11.12.1940 til 13.07.1941. 

    Senere gjorde han tjeneste som skytter på følgende norske handelsskip:
    M/T SOLSTAD fra 14.7.1941 til 23.9.1941.
    D/S IRON BARRON fra 5.1.1942 til 13.6.1942.
    D/S LOKE fra 27.6.1942 til 8.9.1942.
    D/S STAR fra 19.9.1942 til 9.10.1942.
    D/S SPES fra 16.10.1942 til 8.12.1942.
    M/S TARIFA fra 15.12.1942 til 5.6.1943.
    M/T POLARTANK fra 22.6.1943 til 20.9.1943.
    D/S ARA fra 27.9.1943 til 21.10.1943.
    M/T KALDFONN fra 21.1.1944 til 6.9.1944.
    D/S SOLHAVN fra 25.1.1945 til 2.7.1945.

    Dimittert på Garnes ved Bergen den 27.august 1945.

    For sin innsats for Norge under den annen verdenskrig ble han ble tildelt Krigsmedaljen, Deltakermedaljen og Haakon den VII`s 70 års medalje.

    Sjøforsvarets londonarkiv:

    Antatt i Marinen: 7. desember 1940, som: U.D.M.

    Sivil stilling:  Matros

    Tidligere militærtjeneste:  Marinen 1938

    Militær spesialutdannelse eller kurser:  Art.kurs

    Dimittert fra Marinen: 27. august 1945.

    Kilder

    RA/S-3545/G/Gg

    Nortrashipflåtens Skyttere 1941 til 1946.

    Sjøforsvarets londonarkiv ved Marinemuseet i Horten: P.12. kort 91-94.