Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Krigsseilerregisteret logo

Informasjonen om registrerte krigsseilere er ikke nødvendigvis fullstendig. Eksempelvis vil mønstringer og utmerkelser for enkelte sjøfolk bli registrert senere, ettersom nye kilder blir gjennomgått.

Gunstein Skomedal

Flagg for Norge
Født
25. februar 1909
Død
26. april 2004
Foreldre
Kallenavn
"Gunsten"
Kjønn
Mann
Nasjonalitet
Norge
Fødested
Ose, Bygland
Relasjon til fylke
Aust-Agder
Tilknyttet mønstringsdistrikt
Har stillinger
Styrmann
Annet
Deltok i 2. verdenskrig

Lokalhistoriewiki.no:

"Nokre månader etter at han fylte tjuge år tok han med seg 300 kroner og reiste til USA og Minnesota med «Bergensfjord». Den ugifte jordbruksarbeidaren reiste frå Oslo og Noreg 9. august 1929, og reisa, eller «fraktkostnaden», kom på 672 kroner. I USA vart han kjend som Gunsten eller Gus, og busette seg etter kvart i Flint i Genesee County, Michigan. Folketeljinga for Oakland (1941-43) fortel at Mr Gunsten Skomedal frå Biglund, Norway, son til John Skomedal og Juri Austin vigde med Evelyn Signe Ericksen 10. januar 1942 i Flint, Genesee, Michigan, USA. Dei budde då i Pontiac, Michigan. Dei fekk borna Victor, Linnea (vigd med Tom) og Flora. Eit oppslag i City Directory for Flint i Michigan 1956 fortel at han og Evelyn er busett i 612 W Marengo avenue i Flint".

Vervet seg til tjeneste i den amerikanske marine april 1942. Fra 1943 til november 1945 påmønstret USS Barton. Gunstein Skomedal forble ombord til freden med Japan var et faktum i 1945.

Døde i Florida, USA den 26. april 2004.

Bror til Grunde Johnsen Skomedal.

Kilder

Privat arkiv gitt til ARKIVET freds- og menneskerettighetssenter

Lokalhistoriewiki.no

Mønstringer (1)

  • Nasjonalitet
    Flagg for USA
    USA
    Stilling
    Ukjent
    Påmønstring
    Havn: Ukjent
    Dato: 1943
    Avmønstring
    Havn: Ukjent
    Dato: november 1945

Reiser

Vi har ikke registrert noen reiserute

Tjenestesteder (0)

    Utmerkelser (0)

      Gjennomgang av nye kilder for å dokumentere krigsseilernes historie er et pågående og omfattende arbeid, og det finnes ikke et helhetlig register over medaljetildelinger. Informasjon om medaljer vil derfor registreres gradvis og være basert på forskjellige kilder. Krigsseilerne ble tildelt medaljer både under og etter krigen. Ønsker du mer informasjon om dekorasjoner, så vennligst se følgende temaside: Dekorasjoner

      Bilder (1)

      Dokumenter (0)

      Vi har ikke registrert noen vedlegg