Nils Trygve Nilsen Tegdan

Informasjonen om registrerte krigsseilere er ikke nødvendigvis fullstendig. Eksempelvis vil mønstringer og utmerkelser for enkelte sjøfolk bli registrert senere, ettersom nye kilder blir gjennomgått.

Født

20. juli 1903

Død

19. april 1982

Foreldre

Nils Aa. Nilsen og h. Jensine

Annotasjonsrulle

Hovedrulle Nr. 4421

Kjønn

Mann

Nasjonalitet

Norge flaggNorge

Fødested

Dypvåg

Bosted

Vestre Sandøya, Dypvåg

Relasjon til fylke

Aust-Agder

Tilknyttet mønstringsdistrikt

Har stillinger

Utskr. Løytnant

Kjente utdannelser

Sjømannsskolen

Annet

  • Deltok i 2. verdenskrig
  • Ex gratia-arkivet:

    Registernummer under krigen: London 32617.

    Gift med (jf. London-kort): Gerd Nielsen.

    Til Den norske marine 19.5.1941. 7.6.1941 Naval officers training school/sjøkrigsskole.

    Mønstringene i tiden 13.10.1938 - 16.10.1945 i henhold til Tegdans oppgaver i søknadskjema. 

    Reiste til Norge med "Astrea" fra Newcastle 27.11.1945.

    Kilde: Sjøhistorie

    Født 20.1.1903 i Dypvåg med etternavn Nilsen. Fikk 5.10.1947 bevilling til å anta navnet Tegdan som slektsnavn.

    Mønstringer, se mønstrings liste. 

    Til Orlogs: 192: 1/10 til 16/11: Rekrutt.
    Marinens Skyte & Signalskole: 16/11 1925 til 30.06.1926 - Radioelev. 
    Marinens Flyvebåtstasjon: Fra 1/7-26 til 22/9-26 Observatør.

    Styrmanns eksamen i Arendal 06.07.1925.  Styrmanns sertifikat 03.10.1926.

    Skipsfører eksamen i Kristiansand 30.06.1932. Skipsfører sertifikat 30.06.1932.

    2.Verdenskrig:
    I den Kongl. Norske Marine - med 5 forskjellige marinefartøyer som Navigasjonsoffiser - Nestkom. Utskreven løytnant og sjef fra 19.05.41 til 25.04.46. 

    Sjøforsvarets londonarkiv:

    Antatt i Marinen: 19.5.1941, som: Fenrikelev..

    Sivil stilling: Styrmann og radiotelegrafist.

    Sivil utdannelse: Styrmannskole, Radioskole. Skipperskole.

    Sertifikater: Styrmann. Radiotelegrafist.

    Tidligere militærtjeneste: Rekruttskole Marinen 1925/26.

    Beskikket eller vervet fra: Tjeneste som U/Fenrik fra 5.7.1941. U/Løytnant 5.1.1943. U/Kapt.løytn. 1.3.1949.

    Militær spesialutdannelse eller kurser: Fenrik kurs, Port Edgar.

    Dimittert fra Marinen: 25.4.1946. M.K.Ø.

    Kilder

    RA/S-3545/G/Gg

    Sjøforsvarets londonarkiv ved Marinemuseet i Horten: P.39. kort 021-022.

    RA/RAFA-5156/G/Gb/Gbb/Gbbb/L0001