Harald Voltersvik

Informasjonen om registrerte krigsseilere er ikke nødvendigvis fullstendig. Eksempelvis vil mønstringer og utmerkelser for enkelte sjøfolk bli registrert senere, ettersom nye kilder blir gjennomgått.

Født

25. januar 1908

Død

16. juni 1976

Foreldre

M.E.Voltersvik

Kjønn

Mann

Nasjonalitet

Norge flaggNorge

Bosted

Festninggt. 11, Trondheim

Relasjon til fylke

Sør-Trøndelag

Flåtetilhørighet

Har stillinger

KommandørkapteinKontreadmiralSkipssjefStyrmann

Kjente utdannelser

Styrmannskole (r)SkipsførerskoleSjøkrigsskole

Annet

  • Deltok i 2. verdenskrig
  • Historikk:

    1930 - Sjøkrigsskolen.
    1931 - Koffardi. (Handelsflåten).
    1940 - Marinen.
    1941 - Korvettjeneste.
    1954 - Kommandør.
    1957 - Kontreadmiral.


    Harald Voltersvik ble uteksaminert fra Sjøkrigsskolen i Horten 1930. Han gikk ut i koffardifart og hade fler års fartstid da han under krigen ble knyttet til Den Norske Marine som fast offiser. Han var sjef på korvetten EGELANTINE fra september 1941 til august 1943. Han fortsatte i marinen etter krigen og ble utnevnt til kommandør i 1954, og kontreadmiral i 1957.

    Sjøforsvarets londonarkiv:

    Antatt i Marinen: Ikke notert.

    Sivil stilling: Skipsfører.

    Tidligere militærtjeneste: S.Off.k.

    Beskikket eller vervet fra: Sec.loytnant 1930, Vpl.løytnant 1940. Kapt.løytn. 1.4.1942. orlogskapt. 1.12.1946.Kommandørkapt. 1.4.1952, Kommandør 1.5.1954.

    Var tilknyttet hæren I.R. 3 fra 12.4.1940 til 7.6.1940.

    Militær spesialutdannelse eller kurser: Sjøkrigsskolen, Asdickurs, Portland 18.8.1940. Torpedokurs. Proc.t.course 5.7. -10.7.1943.

    Dimittert fra Marinen: Ikke notert, rulleblad ført til Mai 1954..

    Kilder

    Aftenposten 10. september 1945.

    "Krigskorset og St. Olavsmedaljen med ekegren", redigert av Erik Gjems-Onstad, Oslo 1995, s. 200.

    "Seedie's Roll of Naval Honours & Awards 1939-1959", Seedie, 1989

    Sjøforsvarets londonarkiv ved Marinemuseet i Horten: P.39. kort 291-292-293-294.