Thomas Kjeldahl

Informasjonen om registrerte krigsseilere er ikke nødvendigvis fullstendig. Eksempelvis vil mønstringer og utmerkelser for enkelte sjøfolk bli registrert senere, ettersom nye kilder blir gjennomgått.

Født

1. desember 1914

Død

24. januar 2001

Foreldre

Karen Kjeldahl, Svolvær

Kjønn

Mann

Nasjonalitet

Norge flaggNorge

Fødested

Stavanger

Bosted

Vendomveien 10, Nordstrand, Oslo

Relasjon til fylke

OsloRogaland

Flåtetilhørighet

Har stillinger

Kadett 3. klasseMaskinmesterOrlogskapteinU/Fenrik (M)

Annet

  • Deltok i 2. verdenskrig
  • Sjøforsvarets londonarkiv:

    Antatt i Marinen: 15.6.1937, som: Kadettaspirant.

    Sivil utdannelse: Middelskole.

    Beskikket eller vervet fra: 1.10.1937 Kadett I kl., 1.10.1938 Kadett kl., 1.10.1939 Kadett III kl., 1.9.1942 Fenrik (M), 8.9.1943 Løytnant, 15.5.1952, Konst. Kapt.ltn. (M). Konstituert Orlogskaptein fra den tid han tjenestegjør som sjef for materialavdelingen i Sjøforsvarets kommandoekspedisjon 1.8.1946.

    Militær spesialutdannelse eller kurser: Havarikurs 11.1. - 15.1.1943.

    Dimittert fra Marinen: Ikke notert. Rullebladet går frem til September 1955 hvor han tjenestegjorde ombord i "Stord".

    Krigsseilerregisteret:

    Natt til D-dagen 6. juni 1944, var Kjeldahl ombord jager Glaisdale som var eskortefartøy i konvoi som gikk til Juno Beach (Normandie). 6. juni bisto Glaisdale i bombing av strandområder, dagen etter gikk skipet inn i patrulje- og eskortetjeneste.

    1.desember 1974 da Kjeldahl fylte 60 år, sto følgende omtale i I.M.Skaugen's rederiblad, "Skaunytt":

    Kjeldahl har sin utdannelse fra Sjøkrigsskolen fra 1940. Han gjorde under krigen destroyertjeneste, og har for sin innsats følgende utmerkelser: 1939 - 1945 Star, Atlantic Star m/stjerne, Deltagermedaljen m/rosett. krigsmedaljen, Haakon VII medaljen og St.Olav m/ekegren. Fra 1946 til 1952 tjenestegjorde Thomas Kjeldahl ved Sjøforsvarets overkommando med grad av Orlogskaptein, og han var deretter 3 år ved Nato marinekommando i Norfolk, England. Kjeldahl begynte i rederiet som teknisk inspektør i juni 1956, og ble direktør i 1969. Kjeldahl har ledet teknisk avdeling under Rederiets vekslende perioder med driften av konvensjonelle skip, planlegging og bygging av cruiseskipene, og nå også oljerigg/supplyskip programmet.

    Kilder

    Sjøforsvarets londonarkiv ved Marinemuseet i Horten: P.25. kort 025-028.

    "Skaunytt" nr 143, Julen 1974.

    Lofotposten, 21. september 1945.