Ubåt B-1 HNoMS

Kallesignal
Pennant nr. P.12
Klasse
Undevannsbåt B- Klasse
Rederi
Den Kongelige Norske Marine
Nasjonalitet
Norge flaggNorge
Hjemmehavn
Norge

Verft

Navn
Marinens Hovedverft, Horten, Norge
Byggeår
1923
Byggenummer
112
Leveringsmåned
Februar

Annet

  • Deltok i 2. verdenskrig
  • Marineskip

Tonnasje

Bruttotonnasje:
365 tonn, 545 tonn neddykket

Maskin/motor

Fart:
15, 10 neddykket

Dimensjoner

Lengde:
46,5 m (oa)
Bredde:
4,8 m
Dypgående:
2,7 m K.V.L.
  • Historikk:
    v/ Thor Eickstedt.

    B-1 
    Undervannsbåt B-klassen

    Byggested:  Marinens Hovedverft, Horten.
    Byggenummer: 112.
    Sjøsatt:  01.08.1922.
    Levert: 01.02.1923.
    Depl.: 365 tonn, 545 neddykket.
    Dim.: 51m (oa) x 3,3 m x 3,5 m.
    Maskin:
    2- Sulzer dieselmotorer, 900 AHK = 15 kn.
    2- El. Motorer 700 AHK = 10 kn. neddykket.
    Bunkers: 21 tonn dieselolje.
    Aksj.radius: 2900 n.mil ved 9 kn. 150 n.mil ved 3 kn. neddykket.
    Bestykning: 1- 76 mm luftvernkanon.
    Torpedorør:
    2- 45,6 cm. Torpedorør i baugen.
    2- 5,6 cm. Torpedorør i hekken.
    2- Reservetorpedoer.
    Dykkedybde: 27 Favner (50 m)
    Asdic: Type 138 (montert I Storbritannia)
    Besetning: 23.
    Komm.fra: 1923 – 24.04.1944
    Krigsklar: 15.08.1940 (i Storbritannia)
    Avd:
    3. Sjøforsvarsdistrikt, 3. Ubåtdivisjon pr. 08.04.1940
    Britiske Ubåtflotilje 15.08.1940 – 24.04.1944.
    Sjef:
    Kapt. C. F. Melsom pr. 08.04.1940.
    Ltn. R.Q. Røren - 22.09.1941.
    Kapt.ltn. Reidar Sars 01.05.1942 – 17.07.1942
    Kapt.ltn. Per Haug 17.07.1042 – 28.08.1943

    Skipets historie:       
    1940: Stasjonert ved Ofotavdelingen med stasjon i Narvik
    12.04.1940: Senket av egen besetning på grunt vann ved Lilland, Ofotfjorden.
    11.05.1940: Hevet og satt i stand.
    08.06.1940: Seilt til Storbritannia.
    15.06.1940: Ankom Thorshavn.
    15.08.1940: Inngikk som øvelsesskip ved asdicskolen i 7. britiske ubåtflotilje. Pennant nr. P.12.
    24.04.1944: Kommando strøket og lagt i opplag.
    16.07 1945: Seilt til Norge.
    1947: Kommandotårn demontert.  Er i dag montert på ubåtkaien ved Haakonsvern.
    1947: Solgt til opphugging i Stavanger.

     

    Kilder

    Marinens fartøyer 1939 - 1945 og deres skjebne.