Informasjonen om registrerte krigsseilere er ikke nødvendigvis fullstendig. Eksempelvis vil mønstringer og utmerkelser for enkelte sjøfolk bli registrert senere, ettersom nye kilder blir gjennomgått.
Harry Boye Karlsen
- Født
- 14. mars 1920
- Død
- 8. januar 1994
- Foreldre
- Kjønn
- Mann
- Nasjonalitet
- Norge
- Fødested
- Horten
- Bosted
- Horten/Stavern
- Relasjon til fylke
- Vestfold
- Flåtetilhørighet
- Har stillinger
- MekanikerEkstramann
- Sjøforklaring 1939 - 1945
- Annet
- Deltok i 2. verdenskrig
Londonregisteret:
Registernummer under krigen: London 26560.
Gikk inn i R.N.A.F. 10 april 1942 og ble stasjonert i Skottland. Han kom dit etter at M/T "Rigmor" ble beskutt og senere senket av britiske HMS "Faulknor" (Kvarstadbåtene), se under mønstringer. Harry Boye Karlsen var fotballspiller og gikk inn i Dundee United i september 1943 og spilte regelmessig for dette laget.
Etter krigen fortsatte han i luftforsvaret og ble idrettsoffiser ved Luftvernartelleriets skolesenter i Stavern med løyntnants grad. Der ble han hele sitt yrkesliv etter krigen.
Men fotballen var en viktig del av hans liv og som han er mest kjent for med 58 landskamper, cup- og seriemsterskap for Ørn-Horten, Lyn, Dundee United og Larvik Turn.
Privat arkiv:
Bror til Alf Boye Karlsen og sønn av Martin Boye Karlsen.
Var med på følgende historiske hendelser 1939-1945
- Kvarstadbåt (Operation Performance, 1942)*Påmønstret M/T Rigmor som ekstramann
Kilder
RA/S-2081/F/Fe/Fea/L0057
Privat arkiv avgitt til Stiftelsen Arkivet
RA/S-3545/G/Gi/L0004
Kvarstadbåtene: Göteborgkonvoien: et kapitel av den norske handelsmarines historie under krigen. Alf Pahlow Andresen og Helge Stray Johansen, 1949, s. 161. Oppført som ekstramann.
RA/RAFA-5156/G/Gb/Gbc/L0001
Mønstringer (1)
- Skip
- M/T Rigmor
- Nasjonalitet
- Norge
- Stilling
- Ekstramann
- Påmønstring
- Havn: Ukjent
Dato: Ukjent - Avmønstring
- Havn: Flyangrep
Dato: 2.4.1942
Reiser
Tjenestesteder (0)
Utmerkelser (2)
Gjennomgang av nye kilder for å dokumentere krigsseilernes historie er et pågående og omfattende arbeid, og det finnes ikke et helhetlig register over medaljetildelinger. Informasjon om medaljer vil derfor registreres gradvis og være basert på forskjellige kilder. Krigsseilerne ble tildelt medaljer både under og etter krigen. Ønsker du mer informasjon om dekorasjoner, så vennligst se følgende temaside: Dekorasjoner