Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Krigsseilerregisteret logo

Informasjonen om registrerte krigsseilere er ikke nødvendigvis fullstendig. Eksempelvis vil mønstringer og utmerkelser for enkelte sjøfolk bli registrert senere, ettersom nye kilder blir gjennomgått.

Bård Johannes Brekke

Flagg for Norge
Født
22. november 1916
Død
1. oktober 1990
Foreldre
Kjønn
Mann
Nasjonalitet
Norge
Fødested
Orkdal
Bosted
Solheimsgt. 2b, Oslo
Relasjon til fylke
Oslo
Sør-Trøndelag
Flåtetilhørighet
Tilknyttet mønstringsdistrikt
Har stillinger
Annet
Deltok i 2. verdenskrig
Satt i fangenskap

Ex gratia-arkivet:

Registernummer under krigen: London 38920.

4.1942 - krigsfange Marlag und Milag Nord. Ankommet Sverige 16.4.1945. Iflg. brev fra Norsk Skipsfartskontor, Gøteborg. Jnr. 2606/45.

Han skriver selv: "Var med på de såkalte "Kvarstadbåtene", som 1. april 1942 forsøkte å gå fra Gøteborg til England. Jeg ble høsten 1941 påmønstret som skipslege om bord i Flytende Kokeri "SKYTTEREN" i Gøteborg. Var med ombord da "SKYTTEREN" ble senket utenfor Bohuslen-kysten 1. april 1942. Jeg kom sammen med de andre mannskaper fra "Kvarstadbåtene" i tysk fangenskap, - vi ble etter hvert NN-fanger, - og var i forskjellige tyske tukthus og konsentrasjonsleirer fram til våren 1945, da vi ble befridd ved Bernadotte-aksjonen. Vi kom til Sverige  mai 1945".

Var med på følgende historiske hendelser 1939-1945

Kilder

RA/S-3545/G/Gg

Fanger.no

Mønstringer (1)

  • Nasjonalitet
    Flagg for Norge
    Norge
    Stilling
    Lege
    Påmønstring
    Havn: Gøteborg, Västra Götaland, Sverige
    Dato: 1941
    Avmønstring
    Havn: Senket av eget mannskap eller alliert skip (skutlet)
    Dato: 1.4.1942

Reiser

Vi har ikke registrert noen reiserute

Tjenestesteder (0)

    Utmerkelser (1)

    Gjennomgang av nye kilder for å dokumentere krigsseilernes historie er et pågående og omfattende arbeid, og det finnes ikke et helhetlig register over medaljetildelinger. Informasjon om medaljer vil derfor registreres gradvis og være basert på forskjellige kilder. Krigsseilerne ble tildelt medaljer både under og etter krigen. Ønsker du mer informasjon om dekorasjoner, så vennligst se følgende temaside: Dekorasjoner

    Bilder (0)

    Dokumenter (0)

    Vi har ikke registrert noen vedlegg