Informasjonen om registrerte krigsseilere er ikke nødvendigvis fullstendig. Eksempelvis vil mønstringer og utmerkelser for enkelte sjøfolk bli registrert senere, ettersom nye kilder blir gjennomgått.
Sigurd Emil Syvertsen
- Født
- 20. juli 1916
- Død
- 10. september 1957
- Foreldre
- Kjønn
- Mann
- Nasjonalitet
- Norge
- Fødested
- Vestre Moland, Brekkestø
- Bosted
- Åkerøy
- Relasjon til fylke
- Vest-AgderAust-Agder
- Flåtetilhørighet
- Tilknyttet mønstringsdistrikt
- Har stillinger
- Har seilt for rederi
- Sjøforklaring 1939 - 1945
- Annet
- Deltok i 2. verdenskrigSatt i fangenskap
Ex Gratia-arkivet:
Registernummer under krigen: London 5962.
Gift med (jf. London-kort): Thordis Syvertsen.
M/T Polykarp ble kapret den 15. mars 1941 og bragt til Frankrike. I fangenskap i Tyskland. Frigitt og hjemsendt med ankomst til Oslo i mai 1941.
Andre kilder:
Fartstid 2.verdenskrig.
M/T"Polykarp " av Kristiansand. Einar Rasmussen rederi.påm.1939. avm. 10.mai 1941.
M/T" Polykarp" av Kristiansand 6405 brt. 9765 dwt. Kaptein L.B.Guttormsen. Den 15.mars 1941 om formiddagen angrep slagkrysserne "Scharnhorst" og "Gneisenau" fire tankskip som hadde tilhørt en vestgående oppløst konvoi , deriblant M/T "Polykarp" som ble bordet av tyske prisemanskaper. Under kommando av løytnant Klemp nådde tankskipet Gironnemunningen i Frankrike den 24.mars, og hele den norske besetningen på 30 mann ble sendt hjem og satt på frifot i mai samme år.
Beskrevet i Ellen Govertsen Trøgstads verk "Govertsen slekta på Justøya og Buklev slekta og Tharaldsen slekta".
Sigurd var pumpemann på M/T " Polycarp " , et søsterskip til Karl Egons M/T " Polycastle ". Den 15. mars 1941 seilte M/T " Polycarp " i Atlanteren sammen med fire andre tankskip, bl.a. norske "Bianca", da de tyske slagkrysserne "SCHARNHORST" og "GNEISENAU" dukket opp. Begge de norske båtene ble tatt som priser, men "Bianca" ble senket av tyskerne da allierte krysserskip senere kom til.
"Polycarp" ble imidlertid tatt inn til Gironde munningen den 24. mars. Sigurd og de andre ombord satt internert noen uker, og ble så sendt hjem til Norge sammen med ca. 800 andre internerte norske sjøfolk. (fra Karl Egons "Den siste torpedo"). På M/T "Polycarp" var også andre fra Justøya: Trygve Tønnessen fra Brekkestø, Johannes Stenberg fra Brekkhaug og Olaf Gundersen fra Ågerøya.(Bror til Thordis Leire). Familien flyttet til Søgne i 1949 der Sigurd fikk arbeid på Søgne Meieri. Senere begynte han som sjåfør i Søgneruta og der arbeidet han til han døde bare 41 år gammel. Thordis giftet seg på ny med Gustav Leire fra Leire i Søgne. Thordis ble igjen enke, og bor nå på Leire. På den andre siden av Lunde elva er det et sted som heter Eig. Her bodde våre forfedre på 1600 tallet.
Kilder
Mønstringer (2)
- Skip
- T/T Finnmark
- Nasjonalitet
- Norge
- Stilling
- Båtsmann
- Påmønstring
- Havn: New York, NY, USA
Dato: 20.10.1945 - Avmønstring
- Havn: Ukjent
Dato: 31.12.1945
- Skip
- M/T Polykarp
- Nasjonalitet
- Norge
- Stilling
- Matros
- Påmønstring
- Havn: Ukjent
Dato: 25.2.1939 - Avmønstring
- Havn: Kapret
Dato: 15.3.1941
Reiser
Tjenestesteder (0)
Utmerkelser (0)
Gjennomgang av nye kilder for å dokumentere krigsseilernes historie er et pågående og omfattende arbeid, og det finnes ikke et helhetlig register over medaljetildelinger. Informasjon om medaljer vil derfor registreres gradvis og være basert på forskjellige kilder. Krigsseilerne ble tildelt medaljer både under og etter krigen. Ønsker du mer informasjon om dekorasjoner, så vennligst se følgende temaside: Dekorasjoner
Bilder (1)
Dokumenter (0)
Vi har ikke registrert noen vedlegg