Informasjonen om registrerte krigsseilere er ikke nødvendigvis fullstendig. Eksempelvis vil mønstringer og utmerkelser for enkelte sjøfolk bli registrert senere, ettersom nye kilder blir gjennomgått.
Thor Bruu
- Født
- 26. september 1889
- Kjønn
- Mann
- Nasjonalitet
- Norge
- Fødested
- Tønsberg
- Bosted
- Gyldenløvesgate 22 B, Oslo
- Relasjon til fylke
- OsloVestfold
- Flåtetilhørighet
- Tilknyttet mønstringsdistrikt
- Har stillinger
- Har seilt for rederi
- Annet
- Deltok i 2. verdenskrig
Ex gratia-arkivet:
Registernummer under krigen: London 6145, NY 6926.
Gift med (jf. London-kort): Solveig Bruu.
"Kaptein Bruu's utrolige ferder". Tidsskriftet "Krigsseileren", nr 4. 1974. S. 15:
"[Ble] 1939 fører av «Torrens», den var ny den gang.
-Og den båten går det frasagn om?
-Det stemmer nok. Navnet Torrens» er ikke glemt. Det var under krigen den fikk sitt ry. Da krigen kom ble vi underordnet den amerikanske arme ...
- Dette trenger absolutt en forklaring?
- Her er den: Ordningen er slik derover at armeen har ansvaret for mat, proviant og tropper. «Torrens» var engasjert i troppetransporten på Stillehavet. Vi tok med 2 400 mann hver gang - til Australia, Filippinene og andre steder. I alt fraktet «Torrens» 63 000 soldater pluss bombelast, bensin og fly, både i hele og i kasser".
Kilder
RA/S-3545/G/Gg
Tidsskriftet "Krigsseileren", nr 4. 1972. S. 9-10. Se "dokumenter" for artikkel: "M/S "Torrens" - "The ship of good Cheer"".
Tidsskriftet "Krigsseileren", nr 4. 1974. S. 13-17. Se "dokumenter" for artikkel/historikk: "Kaptein Bruu's utrolige ferder".
"Krigskorset og St. Olavsmedaljen med ekegren", redigert av Erik Gjems-Onstad, Oslo 1995, s. 201.
Det norske kongehus, tildelinger av ordener og medaljer: https://www.kongehuset.no/tildelinger.html?tid=28028&sek=27995&q=Thor+Bruu&type=27123&aarstall=
RA/S-3545/G/Gi/L0004
Mønstringer (1)
- Skip
- M/S Torrens
- Nasjonalitet
- Norge
- Stilling
- Skipsfører
- Påmønstring
- Havn: Malmø
Dato: 30.5.1939 - Avmønstring
- Havn: Norfolk
Dato: 20.10.1945
Reiser
Tjenestesteder (0)
Utmerkelser (5)
Gjennomgang av nye kilder for å dokumentere krigsseilernes historie er et pågående og omfattende arbeid, og det finnes ikke et helhetlig register over medaljetildelinger. Informasjon om medaljer vil derfor registreres gradvis og være basert på forskjellige kilder. Krigsseilerne ble tildelt medaljer både under og etter krigen. Ønsker du mer informasjon om dekorasjoner, så vennligst se følgende temaside: Dekorasjoner