Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Krigsseilerregisteret logo

Informasjonen om registrerte krigsseilere er ikke nødvendigvis fullstendig. Eksempelvis vil mønstringer og utmerkelser for enkelte sjøfolk bli registrert senere, ettersom nye kilder blir gjennomgått.

Hjalmar Aas

Flagg for Norge
Født
8. oktober 1889
Død
19. januar 1945
Årsak: Sykdom
Foreldre
Kjønn
Mann
Nasjonalitet
Norge
Fødested
Ålesund
Bosted
Kirkegt. 43, Ålesund.
Relasjon til fylke
Møre og Romsdal
Har stillinger
1. Maskinist (Maskinsjef)
Annet
Deltok i 2. verdenskrig

Ex gratia-arkivet:

Registernummer under krigen: London 19877, NY 19899.

Gift med (jf. London-kort): Hildur Aas

VG Våre falne:

FØDT: 08.10.1889 FØDESTED: Harstad DØD: 19.01.1945 DØDSÅRSAK: Sykdom STED/SKIP: Glasgow

AAS, HJALMAR, maskinmester, Ålesund. Født 8. oktober 1889 i Harstad, s. av Edvard Aas, f. 1862 s. st., og Hilda f. Johnsen, f. 1869 i Namsos. Gift 1916 i Ålesund med Hildur Dagmar Nilsen, f. 1893 s. st. 1 barn. Var maskinmester på d/s Balder som gikk i alliert fart. Etter et flyangrep i Den engelske kanal 14. februar 1941 følte han seg syk, men gikk ombord igjen etter et kort sykehusopphold og var utsatt for flere flyangrep. Gikk syk i land i Glasgow i september 1942 og døde der 19. januar 1945. Gravlagt i Ålesund. St. Olavsmedaljen, Krigsmedaljen.

Kilder

RA/S-3545/G/Gg

VG Våre falne

"Krigskorset og St. Olavsmedaljen med ekegren", redigert av Erik Gjems-Onstad, Oslo 1995, s. 196.

RA/S-3545/G/Gi/L0009

Mønstringer (2)

  • Nasjonalitet
    Flagg for Norge
    Norge
    Stilling
    1. Maskinist (Maskinsjef)
    Påmønstring
    Havn: Ukjent
    Dato: 29.9.1941
    Avmønstring
    Havn: Ukjent
    Dato: 18.8.1942
  • Nasjonalitet
    Flagg for Norge
    Norge
    Stilling
    1. Maskinist (Maskinsjef)
    Påmønstring
    Havn: Ukjent
    Dato: 1939
    Avmønstring
    Havn: Ukjent
    Dato: 28.4.1941

Reiser

Vi har ikke registrert noen reiserute

Tjenestesteder (0)

    Utmerkelser (2)

    Gjennomgang av nye kilder for å dokumentere krigsseilernes historie er et pågående og omfattende arbeid, og det finnes ikke et helhetlig register over medaljetildelinger. Informasjon om medaljer vil derfor registreres gradvis og være basert på forskjellige kilder. Krigsseilerne ble tildelt medaljer både under og etter krigen. Ønsker du mer informasjon om dekorasjoner, så vennligst se følgende temaside: Dekorasjoner

    Bilder (0)

    Dokumenter (0)

    Vi har ikke registrert noen vedlegg