Informasjonen om registrerte krigsseilere er ikke nødvendigvis fullstendig. Eksempelvis vil mønstringer og utmerkelser for enkelte sjøfolk bli registrert senere, ettersom nye kilder blir gjennomgått.
Johan Henry Bjerkholt
- Født
- 20. oktober 1886
- Død
- 22. november 1955
- Kjønn
- Mann
- Nasjonalitet
- Norge
- Fødested
- Larvik
- Bosted
- Nanset, Larvik
- Relasjon til fylke
- Vestfold
- Flåtetilhørighet
- Har stillinger
- Har seilt for rederi
- Kjente utdannelser
- Sjøforklaring 1939 - 1945
- Annet
- Deltok i 2. verdenskrig
Historikk 1. verdenskrig:
Sjømannen vitnet ved sjørett holdt den 23. mars 1917, ved vicekonsulatet i Dundee, etter at DS EGENÆS ble senket den 22/3-1917 av tysk ubåt 10.n. mil S av Peterhead, på reise fra Haugesund til Hull med fersk sild i kasser. 5 mann omkom.
Ex gratia-arkivet:
Registernummer under krigen: London 6111, NY 91539/557.
Seilte frem til høsten 1944, etter dette jobbet han på Northraships kontor i New York, da dette ble avviklet ble han ansatt på det norske konsulatet i New York og var bosatt i New York frem til han døde i 1955.
Kilder
Sjøforklaringer over norske skibes krigsforlis, bind II 1ste halvaar 1917.
G/ RA/S-3545/Gg
RA/S-3545/G/Gi/L0004
Mønstringer (4)
- Skip
- M/T Polarsol
- Nasjonalitet
- Norge
- Stilling
- Skipsfører
- Påmønstring
- Havn: New York, NY, USA
Dato: 14.3.1943 - Avmønstring
- Havn: New York, NY, USA
Dato: 30.6.1944
- Nasjonalitet
- Norge
- Stilling
- Skipsfører
- Påmønstring
- Havn: New York, NY, USA
Dato: 20.10.1942 - Avmønstring
- Havn: Torpedert
Dato: 22.2.1943
- Nasjonalitet
- Norge
- Stilling
- Skipsfører
- Påmønstring
- Havn: Larvik
Dato: 25.9.1939 - Avmønstring
- Havn: Torpedert
Dato: 7.4.1942
- Skip
- D/S Egenæs
- Nasjonalitet
- Norge
- Stilling
- Skipsfører
- Påmønstring
- Havn: Ukjent
Dato: 1917 - Avmønstring
- Havn: Senket
Dato: 22.3.1917
Reiser
Tjenestesteder (0)
Utmerkelser (1)
Gjennomgang av nye kilder for å dokumentere krigsseilernes historie er et pågående og omfattende arbeid, og det finnes ikke et helhetlig register over medaljetildelinger. Informasjon om medaljer vil derfor registreres gradvis og være basert på forskjellige kilder. Krigsseilerne ble tildelt medaljer både under og etter krigen. Ønsker du mer informasjon om dekorasjoner, så vennligst se følgende temaside: Dekorasjoner
Bilder (0)
Dokumenter (0)
Vi har ikke registrert noen vedlegg