Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Krigsseilerregisteret logo

Informasjonen om registrerte krigsseilere er ikke nødvendigvis fullstendig. Eksempelvis vil mønstringer og utmerkelser for enkelte sjøfolk bli registrert senere, ettersom nye kilder blir gjennomgått.

Leif Fridthjof Reinhold Jarland (Seiffert)

Flagg for Norge
Født
20. august 1903
Foreldre
Kjønn
Mann
Nasjonalitet
Norge
Fødested
Haugesund
Bosted
Haugesund
Relasjon til fylke
Rogaland
Har stillinger
Pumpemann
Lemper / Fyrbøter
Annet
Deltok i 2. verdenskrig
Satt i fangenskap

Ex gratia-arkivet:

Registernummer under krigen. London 5772, N.Y. 27012

Gift med: (jf. London-kort): Anna Seiffert.

M/T HERBORG ble tatt av tysk hjelpekrysser Thor den 19. juni 1942. I fangenskap til den 12. november 1943. Ankom til Oslo den 23. november 1943.

"Handelsflåten i krig 1939-1945". Bind 4, s. 52:

Etter kapringen, kom Seiffert om bord i M/T HERBORG igjen, nå omdøpt til HOHENFRIEDBURG, med Bordeaux som mål. Seiffert skrev i brev datert 5. august 1945: "Under transporten blev vi senket i nærheten av Azorene den 19.2.43, av engelsk krigsskib. Hvorefter blev optatt av tysk undervannsbåt samme dag, og transportert til St. Nazaire i Frankrig (ankomst den 26.2.43) og derfra til et militærfengsel i Wilhelmshafen i Tyskland, som efter en 14 dagers tid blev nedbombet av allierte flyvere, derefter blev vi anbragt i en almindelig krigsfangeleir ved navn Marlag und Milag Nord. Den lå ved en liten landsby som hette Tarmstedt, 3 mil ifra Bremen. Der sat vi til slutten av november 1943, ankom Oslo i begyndelsen av Desember, hvor efter vi var fri ..."

Kilder

RA/S-3545/G/Gg

"Handelsflåten i krig 1939-1945. Krigsseiler: krig, hjemkomst, oppgjør". Bind 4. Av Guri Hjeltnes, Oslo 1997.

RA/S-3545/G/Gi/L0012

SAO/A-10595/F/Fq/L0007

Fanger.no

AV/SAST-A-102007/F/Fb/Fbb/L0013, Haugesund sjømannskontor

Mønstringer (3)

  • Nasjonalitet
    Flagg for Norge
    Norge
    Stilling
    Ukjent
    Påmønstring
    Havn: Haugesund
    Dato: 13.8.1945
    Avmønstring
    Havn: Ukjent
    Dato: Ukjent
  • Nasjonalitet
    Flagg for Norge
    Norge
    Stilling
    Lemper / Fyrbøter
    Påmønstring
    Havn: Harstad
    Dato: 7.7.1944
    Avmønstring
    Havn: Flyangrep
    Dato: 28.10.1944
  • Nasjonalitet
    Flagg for Norge
    Norge
    Stilling
    Pumpemann
    Påmønstring
    Havn: Hamburg, Tyskland
    Dato: 2.6.1939
    Avmønstring
    Havn: Kapret
    Dato: 19.6.1942

Reiser

Vi har ikke registrert noen reiserute

Tjenestesteder (0)

    Utmerkelser (1)

    Gjennomgang av nye kilder for å dokumentere krigsseilernes historie er et pågående og omfattende arbeid, og det finnes ikke et helhetlig register over medaljetildelinger. Informasjon om medaljer vil derfor registreres gradvis og være basert på forskjellige kilder. Krigsseilerne ble tildelt medaljer både under og etter krigen. Ønsker du mer informasjon om dekorasjoner, så vennligst se følgende temaside: Dekorasjoner

    Bilder (0)

    Dokumenter (0)

    Vi har ikke registrert noen vedlegg