Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Krigsseilerregisteret logo

Informasjonen om registrerte krigsseilere er ikke nødvendigvis fullstendig. Eksempelvis vil mønstringer og utmerkelser for enkelte sjøfolk bli registrert senere, ettersom nye kilder blir gjennomgått.

Edvard Teodor Edvardsen

Flagg for Norge
Født
27. april 1917
Død
28. februar 2006
Foreldre
Kjønn
Mann
Nasjonalitet
Norge
Fødested
Spind, Sævik
Bosted
Sævik
Relasjon til fylke
Vest-Agder
Tilknyttet mønstringsdistrikt
Har stillinger
Annet
Deltok i 2. verdenskrig

Ex gratia-arkivet:

Registernummer under krigen: London 13726, NY 9511.

Antatt å være samme person som Edvard Edvardsen oppført i sjøforklaring på KOSMOS II. Men der oppført som messemann.

Spind Historielag, Årbok 2004:

EDVARD T.EDVARDSEN

Første turen til sjøs var i novembeer 1937 som lemper på D/S SPIND" og her ble han helt til juli 1940.. I
september 1940 mønstret han som lemper på D/S "ARAGON" av Oslo. Her seiler han til januar 1942
da han skifter over til hvalkokeriet "KOSMOS II", mens det ligger i New York. Skipet tilhører Anders

Jahre, Sandefjord. Etter at skipet har gjort et tyvetalls turer Vestindia - New York med olje, blir det bevæpnet
med 2 grovere kanoner og 8 stykker luftvernskyts for å gå inn i farten New York - Glasgow med olje og
krigsmatriell. På den tredje turen hadde de 24000 tonn olje, på dekket 9 invasjonsbåter og 12 fly. Eller var det ialt 150

mann ombord. Den 27.oktober 1942 blir de truffet av en torpedo,men ikke verre skadet enn at de kunne fortsette reisen. Dagen etter kom en ny torpedo,men skipet holdt seg fremdeles flytende,da en tredje torpedo sendte det til bunns.

Mange av folkene ble tatt opp av eskortefartøyene, men ialt 40 mann mistet livet. Edvardsen blir formelt avmønstret i Glasgow den 3.november. Den 17 november 1942 mønstrer han motormann på Tønsberg skipet M/T"MORGENEN" og her blir han til desember 1943. I januar 1944 går han ombord i M/T"O.B.SØRENSEN" av Arendal,mens skipet ligger i New York. Dette skipet går blandt annet i konvoi-fart lastet med bensin.
Siste skipet med krigsseilas blir M/S"SLEMMESTAD" hvor han er motormann fra august 1944. Konvoiene over Nordatlantern fortsetter i 1945 med mange skip. Det norske innslaget i konvoiene var omkring 10 prosent. I mars seilte en konvoi,hvor blandt annet M/S"SLEMMESTAD" og M/T"G.C.BRØVIG" deltok. Han seiler med dette skipet helt fram til august 1945,da han mønstrer av for å reise hjem. Var en tid også ombord i et skip tilhørende Torrey Mosvold og som da lå på verksted i New York.

Kilder

RA/S-3545/G/Gg

Spind Historielag Årbok 2004

RA/S-3545/G/Gi/L0004

Mønstringer (6)

  • Nasjonalitet
    Flagg for Norge
    Norge
    Stilling
    Motormann
    Påmønstring
    Havn: New York, NY, USA
    Dato: 19.8.1944
    Avmønstring
    Havn: Larvik
    Dato: 23.8.1945
  • Nasjonalitet
    Flagg for Norge
    Norge
    Stilling
    Motormann
    Påmønstring
    Havn: New York, NY, USA
    Dato: 14.1.1944
    Avmønstring
    Havn: New York, NY, USA
    Dato: 15.8.1944
  • Nasjonalitet
    Flagg for Norge
    Norge
    Stilling
    Motormann
    Påmønstring
    Havn: Glasgow, Lanarkshire, Skottland
    Dato: 18.11.1942
    Avmønstring
    Havn: New York, NY, USA
    Dato: 21.12.1943
  • Nasjonalitet
    Flagg for Norge
    Norge
    Stilling
    Fyrbøter
    Påmønstring
    Havn: Ukjent
    Dato: januar 1942
    Avmønstring
    Havn: Torpedert
    Dato: 29.10.1942
  • Nasjonalitet
    Flagg for Norge
    Norge
    Stilling
    Ukjent
    Påmønstring
    Havn: Ukjent
    Dato: september 1940
    Avmønstring
    Havn: Ukjent
    Dato: januar 1942
  • Nasjonalitet
    Flagg for Norge
    Norge
    Stilling
    Fyrbøter
    Påmønstring
    Havn: Ukjent
    Dato: november 1937
    Avmønstring
    Havn: Ukjent
    Dato: 30.9.1940

Reiser

Vi har ikke registrert noen reiserute

Tjenestesteder (0)

    Utmerkelser (2)

    Gjennomgang av nye kilder for å dokumentere krigsseilernes historie er et pågående og omfattende arbeid, og det finnes ikke et helhetlig register over medaljetildelinger. Informasjon om medaljer vil derfor registreres gradvis og være basert på forskjellige kilder. Krigsseilerne ble tildelt medaljer både under og etter krigen. Ønsker du mer informasjon om dekorasjoner, så vennligst se følgende temaside: Dekorasjoner

    Bilder (1)

    Dokumenter (0)

    Vi har ikke registrert noen vedlegg