Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Krigsseilerregisteret logo

Informasjonen om registrerte krigsseilere er ikke nødvendigvis fullstendig. Eksempelvis vil mønstringer og utmerkelser for enkelte sjøfolk bli registrert senere, ettersom nye kilder blir gjennomgått.

Peder Pedersen

Flagg for Norge
Født
10. januar 1913
Død
28. februar 1942
Årsak: Krigsforlis
Foreldre
Kjønn
Mann
Nasjonalitet
Norge
Fødested
Sannidal
Bosted
Sannidal
Relasjon til fylke
Telemark
Har stillinger
Matros / Skytter
Skytter
Annet
Deltok i 2. verdenskrig
Satt i fangenskap
Peder Pedersen, Sannidal SSH nr 227 Bilde - Våre Falne

Ex gratia-arkivet:

Registernummer under krigen: London 46015, NY 23228.

Nortrashipflåtens Skyttere 1941 til 1946:

Skytter nr. 227: Pedersen, Peder. Født 10.1.1913 i Sannidal.

Var på D/S FAVØR da Norge kom med i krigen, og ble internert i Oran. Skipet fikk nytt navn STE. ROSALINE og ble den 15.oktober overført til tysk flagg. Den 18. januar 1943 ble skipet senket av en engelsk undervannsbåt.

Pedersen rømte fra fangenskapet sammen med fem andre kamerater og kom via Gibraltar til England hvor han meldte seg til marinen.

Antatt i marinen  og ble utdannet til skytter i Dumbarton, Scotland.

Senere gjorde han tjeneste som skytter på følgende norske handelsskip:
D/S ALASKA fra 22.12.1941 til 28.2.1942 overflyttet til  M/S LEIF og omkom bare to dager etter da skipet ble torpedert underveis fra New York til Vest India. I alt omkom det 15 mann av besetningen og bare ti ble reddet to dager senere av det svenske skipet  M/S SVEADROTT .

For sin innsats for Norge under den annen verdenskrig ble han ble tildelt Krigsmedaljen, Deltakermedaljen og Haakon den VII's 70-årsmedalje.

Sjøforsvarets londonarkiv:

Antatt i Marinen: 2. oktober 1941, som: U.d.m.

Sivil stilling: Sjømann.

Militær spesialutdannelse eller kurser: Art.kurs.

Våre Falne:

FØDT: 10.01.1913. FØDESTED: Sannidal. DØD: 28.02.1942. DØDSÅRSAK: Torpedert av tysk ubåt. STED/SKIP: MS Leif.

PEDERSEN, PEDER, kanoner, Sannidal. Født 10. januar 1913 i Sannidal, s. av Knut Pedersen, f. 1879, og Johanne f. Stensen, f. 1886, begge i Sannidal. Var på d/s Favør da Norge kom med i krigen, og ble internert i Oran. Rømte derfra sammen med 5 kamerater og kom via Gibraltar til England hvor han ble innrullert i Marinen. Tjenstgjorde som kanoner på m/s Leif. Skipet ble torpedert 28. februar 1942, han kom i en av livbåtene, men den forsvant senere.

Var med på følgende historiske hendelser 1939-1945

Kilder

Nortrashipflåtens Skyttere 1941 til 1946

RA/S-3545/G/Gg

Sjøforsvarets londonarkiv ved Marinemuseet i Horten: P.29. Kort 353-354.

VG Våre Falne

RA/RAFA-5156/G/Gb/Gbb/Gbbc/L0001

Fanger.no

Mønstringer (3)

  • Nasjonalitet
    Flagg for Norge
    Norge
    Stilling
    Matros / Skytter
    Påmønstring
    Havn: Ukjent
    Dato: 26.2.1942
    Avmønstring
    Havn: Omkom ved torpedering
    Dato: 28.2.1942
  • Nasjonalitet
    Flagg for Norge
    Norge
    Stilling
    Skytter
    Påmønstring
    Havn: Hull, Yorkshire, England
    Dato: 22.12.1941
    Avmønstring
    Havn: New York, NY, USA
    Dato: 26.2.1942
  • Nasjonalitet
    Flagg for Norge
    Norge
    Stilling
    Ukjent
    Påmønstring
    Havn: Ukjent
    Dato: 22.1.1940
    Avmønstring
    Havn: Internert
    Dato: 22.6.1940

Reiser

Vi har ikke registrert noen reiserute

Tjenestesteder (1)

Utmerkelser (3)

Gjennomgang av nye kilder for å dokumentere krigsseilernes historie er et pågående og omfattende arbeid, og det finnes ikke et helhetlig register over medaljetildelinger. Informasjon om medaljer vil derfor registreres gradvis og være basert på forskjellige kilder. Krigsseilerne ble tildelt medaljer både under og etter krigen. Ønsker du mer informasjon om dekorasjoner, så vennligst se følgende temaside: Dekorasjoner

Bilder (1)

Peder Pedersen, Sannidal SSH nr 227 Bilde - Våre Falne

Dokumenter (0)

Vi har ikke registrert noen vedlegg